Jeste li čuli za Žminj? Možda ste i bili u njemu?
Ako niste, potrudite se, jer vratit će vam se stostruko – ne pretjerujemo.

Žminj je naselje i općina u srcu Istarske županije, udaljen tek nešto više od dva sata vožnje od Zagreba ili na sat vremena od Rijeke.
Smješten u mirnoj prirodnoj oazi blizu je svemu. Tako je na nekih dvadesetak minuta od mora (recimo od Rovinja).

Prvi put Žminj nas je zaintrigirao devedesetih, kada smo čuli da je bivši odlični nogometni reprezentativac, Igor Pamić – div iz Žminja.
Prije ovog posjeta bili smo tamo prije tri godine na Istarskom festivalu paste i uživali u raviolima, fužima, njokima, pljukancima…

Ovaj put ciljano smo došli duže, odsjeli u jednoj od najljepših vila s bazenom (a tamo ih je više od 30), bili gosti u lokalnim restoranima i tamo uživali u autohtonim jelima. Bili smo i na degustaciji sira u domaćoj mljekari i za kraj – posjetili smo fantastičnu špilju. Sve to ima Žminj – i još puno više. Idemo redom.

Smještaj – luksuz koji se može priuštiti i mir koji nam je priuštio samo Žminj

Na web adresi Turističke zajednice Općine Žminj pogledali smo dio Smještaj i tamo vidjeli preko trideset divnih vila. Jedna od njih nam je pogotovo zapela za oko. Zapela nam je divnom arhitekturom, spojem kamena i drveta, patine i modernoga.
Kako putem interneta nismo bili sigurni je li smještaj slobodan, zamolili smo iznimno ljubaznu direktoricu ureda Turističke zajednice, Lenku Šajinu, da nam pomogne i provjeri s vlasnicima situaciju s vilom.
Ona nam je odmah priskočila u pomoć kao i prije tri godine, kada smo ju upoznali u istom uredu. Vila je bila slobodna, a mi presretni.

Žminj

Vila Arbalovija i njezin plavi apartman (cca 70 m2) bili su naša oaza. Kako u istom takvom (crvenom) apartmanu kat ispod ispod nije bilo nikoga, cijelo ovo zdanje bilo je tu samo za naš tim.
Ispostavilo se da nam nije slučajno zapela za oko – njezin vlasnik je arhitekt Branko Orbanić, stručnjak za suhozidno graditeljstvo. On nas je dočekao i ispričao zanimljivu priču o povijesti vile. Arbalovija je rodna kuća poznatog hrvatskog pjesnika Zvaneta Črnje, utemeljitelja Čakavskog sabora u Žminju.
Arhitekt Orbanić ovu vilu je izveo u genijalnoj mješavini starih obnovljenih materijala i novih rješenja, ali opet u starom štihu.
Arbalovija je aromatična biljka koju su u Žminju žene nekad nosile za strukom. Bila je to svojevrsna preteča parfema.
I zaista, kada sjedite u dvorištu osjećate blagotvorni miris mediteranskog bilja.

Žminj

Miris obnovljenog drveta, drevni kamen, povijest koja se odigrala u okolnim zgradama, predivan bazen… baš sve je bilo savršeno. Za ručak smo si pripremili šug od junetine uz pljukance i servirali ih uz pjenušac kod bazena.

Vila Arbalovija

Tih nekoliko dana izmijenjivale su se naše gastro avanture, kupanje u bazenu, odlazak na more (do Rovinja 20 minuta vožnje, do lijepe plaže Valbandon kod Fažane za 30 minuta).
Mir koji smo imali u Žminju u vili Arbalovija, gdje smo sreli tek jednog susjeda i njegovog psa, dragocjen je.

Žminj

Što se tiče cijene unajmljivanja vile, kreće se (apartman od cca 70 kvadrata za do tri osobe) po cijeni od 295€ od 4. do pred kraj 6. mjeseca, od kraja 6. do 11.7. je 495€. Oboje smatramo vrlo povoljnim, pogotovo za ovu ljepotu i mir koji nudi.
Kreveti su King size i izuzetno udobnih madraca, kuhinja je funkcionalna i s krasnim detaljima, kao i kupaonica.

Arbalovija

Vila Arbalovija
Čranji 6, Žminj
kontakt: 099 4664 976

Žminj ima restorane koji nude odlična autohtona jela

Iako smo bili smješteni u Žminju, nismo sve dane tamo jeli. Imali smo nekoliko izleta na obalu, jeli smo i u Michelinovom zvjezdicom okupanom restoranu Draga di Lovrana.
Ovaj put predstavit ćemo vam dva žminjska restorana u kojima smo jeli odličnu hranu.

Agroturizam Familija Ferlin

Žminj smo 2017. posjetili ‘samo’ radi festivala paste.
Tada smo bez puno velikih očekivanja svratili u Agroturizam Familija Ferlin. Još se sjećamo njihovih divnih domaćih likera, ali i pljukanaca, njoka i raviola koje smo jeli. Bili smo oduševljeni. Ovaj put smo, dakle, dobro znali kamo idemo. U najbolji gastro kutak u tom dijelu Istre.

Pršut

Ferlini sve što stave na stol proizvode sami na svom poljoprivrednom gospodarstvu. Osim toga goste rado, žele li, upute u rad s domaćim životinjama. Vlasnica, gospođa Nevenka Ferlin, uz sve poslove stigne se baviti i izradom narodnih nošnji, čime se osobito ponosi.
Restoran vodi uz svog supruga i dva sina (Nevena i Ivana).

Agroturizam Ferlin Žminj

U hladu obiteljske kuće obitelj Ferlin poslužila nam je najbolju domaću hranu, počevši od izvrsnog istarskog pršuta i ukiseljenog povrća (patlidžana, gljiva…), preko bogate guste maneštre, a zatim je slijedila rafaljna gastro paljba najbolje istarske paste koju smo jeli zadnjih godina.

Makaruni s pršutom i šparogama, ravioli sa sirom i skorupom s mlijeka koji se prži i daje nevjerojatan umami okus, a tu su bili i fuži i njoki s govedinom.
Ukoliko ste u mogućnosti, nemojte propustiti svratiti do Ferlina. S obzirom da dosta rade u polju i sa životinjama, potrebno je najaviti dolazak (barem dan ranije – ili se pouzdati u sreću).

Za kraj smo uz tople fritule nazdravili njihovom domaćom travaricom, pozdravili psa koji čuva kuću (čitaj: odmara i voli se maziti) i vratili se u našu vilu na koju je lagano padao mrak.

Agroturizam Familija Ferlin
Gržini 2, Žminj
Kontakt: 052 823 515 , 098 913 3710 (najaviti dolazak)

Konoba Žminjka

Za razliku od Ferlina koji je nekoliko minuta od centra Žminja, konoba Žminjka nalazi se u samom centru.

I što bi konoba u Žminju koja ima stalne goste ponudila nego dnevna jela koja se temelje na domaćoj kuhinji. Uzmimo u obzir i da im tradicija seže od 1972. godine, što je za veliku pohvalu.

Žminj

I ovdje smo, uz ugodnu goveđu juhu, uživali u fužima i pljukancima u junećem umaku, kao i u domaćim kobasicama sa kiselim kupusom i krumpirićima.
E, sad, reći ćete nam kako smo mogli jesti kobasice na žaru uz kiseli kupus u sedmom mjesecu? Odgovor je: vrlo lako. Nakon nekoliko sati provedenih na plaži, kupanja, čak i malo surfanja na Valbandonu, ovo nam je bio vrhunac ručka. Mirisne, kvalitetne kobasice su bile odlično ispečene. Nazovimo to omanjim ljetnim grijehom kojega bismo rado ponovili.

Žminjka

Hrana je, inače, vrlo korektna. Cijene dnevnih jela su oko 60 kuna. Ponekad nude i tripice.
Uslugom smo vrlo zadovoljni. Domaći teran lagan i pitak, za svakodnevnu upotrebu.

Konoba Žminjka
Stara Vrata 7/D, Žminj
Kontakt: 052 846 438

Mljekara Latus – degustirali smo odlične sireve

Mljekara Latus u Žminju mala je obiteljska tvrtka u blizini sela Orbanići koja njeguje proizvodnju tradicijskih visokokvalitetnih mliječnih proizvoda.
Zadnjih desetak godina otkupljuju i mlijeko kooperanata.

Mljekara Latus

Bili smo u njihovom modernom Milk & Cheese baru na degustaciji proizvoda koja je započela čašom svježeg jogurta.
Degustaciju je izvrsno vodila Olivera, koja je srca punog ljubavi prema Žminju govorila o tom kraju. To ne bi bilo čudno da se ne radi o Rovinjki. No, uskoro je otkrila – udala se u Žminj i odmah ga zavoljela. Smatra se, kaže, Žminjkom.
Nazad na jogurt! Bogat i kremast, punog okusa, savršen uvod u degustaciju.
Olivera je napomenula kako u Latusu ne robuju trendovima i ne vole light verzije.

Nakon toga smo, uz čašu divne Malvazije Istarske vinarije In Sylvis (iz obližnjeg Svetog Petra u Šumi), nesto aceto balsamico octa i uz fantastično Chiavalon maslinovo ulje degustirali pet Latusovih sireva.

Latus Mljekara

Proizvodi mljekare Latus su prirodni, bez konzervansa i po tome se razlikuju od mnogih velikih proizvođača. Realno, po tome je upravo Latus velik!

Mladi sir odležan je tek 15 dana, mek je i pun sirutke. Blag i kremasto ukusan.
Istarski sir je također recepturom mladi sir, odležan ipak nešto duže, oko 2 mjeseca.
Veli Jože, možda i najbolji sir koji smo taj dan probali, dobitnik je zlatne medalje s natjecanja sireva Hrvatske. Ovaj šampion je zaista šampion okusa – ima odlike Grana Padana, a ujedno i masnoću – mliječnost. Izvrstan.
Mladi sir s tartufima vakumira se na mjesec do dva, tako da poprimi arome tartufa. Ljubiteljima mekih sireva i tartufa ovo će biti pogodak, mi više volimo tvrđe sireve ako baš mora biti s tartufima (tartufe inače volimo).
Sir s paprom – e ovo je već druga priča. Vakumiranje 2 mjeseca s paprom ovom siru izvlači slatkoću i izuzetno zanimljivog okusa je.

Kušanje je završilo odličnim desertom: skutom nježnog okusa kombiniranom s džemom od smokve.

Žminj

Na kraju smo u prizemlju kupili nekoliko sireva, paketa skuta i štogod jogurta te otišli posjetiti krave na livadi.

Radi se o alpskim kravama. Uz dužno poštovanje prema lokalnom boškarinu, shvatili su da boškarin daje znatno manje mlijeka – prosječno 4 litre, dok alpske ljepotice nude i oko 20, 25 litara mlijeka.

Čini se da uživaju na širokom polju ukrašenom jacuzzijima (doslovno) i kadama iz kojih piju vodu, a moguće katkad i uskoče na osvježenje.
Sa zanimanjem su promatrale tko im je to došao u posjet. Predivne životinje, s urednim frizuricama kakvih se ne bi posramio ni Christiano Ronaldo na početku karijere.

Alpske krave Latus

Mljekara Latus
Gornji Orbanići 12/D, Žminj
kontakt: 052 823 765 prodaja: 052 846 215

Spilja Feštinsko kraljevstvo

Za ovu spilju uopće nismo znali. Savršeno nam se uklopila u našu enogastro morskokontinentalnu avanturu. Taj dan bilo je jako sparno, a u spilji je konstantno nešto ispod dvadeset stupnjeva.


Spilja Feštinsko kraljevstvo

Spilja Feštinsko kraljevstvo ime je dobila po naselju Feštini u kojem se nalazi. Već pri ulazu pred očima nam se stvorila impozantna slika. Tisućljeća stvaranja predivnih ukrasa. Prepoznavali smo puno figura, barem nam se učinilo puno likova i predmeta diljem ove stometarske staze u spilji.

Žminj

Vodio nas je simpatični vlasnik imanja, Aldo Orbanić, čovjek koji posebnu pažnju posvećuje djeci i njihovom prvom kontaktu sa spiljama. Također, za njih provodi i maštovite radionice iznad zemlje, na prostranoj livadi, od igre sa stotinama bundeva nadalje.
Ovaj posjet pamtit ćemo dugo, a sigurno ćemo se vratiti opet u ovo podzemno kraljevstvo.

Spilja Feštinsko kraljevstvo
Feštini, Žminj
kontakt: 091 561 63 27
rad. vrijeme: 10-18h, cijena ulaznice: 50kn odrasli, 30kn djeca, 40 kn grupe

fotografije: Eat Out Zagreb