Zadnjih godina često smo posjećivali Španjolsku. U Andaluziji, povijesnoj regiji na jugu Španjolske, jedno jelo naći ćete na svakom koraku: tapas.
Veći gradovi Andaluzije su Sevilla, Malaga, Cordoba, Granada, Almeria, Huelva, Cadiz itd.
Neizmjerne prirodne ljepote koje nalazimo na područjima ove regije nižu se jedna za drugom, a navedimo ovaj put tek park prirode La Breña y Marismas del Barbate na širem području Cadiza ili pak čarobne stijene El Torcal de Antequera te Caminito del Rey na području Malage.
Što je tapas i gdje je nastao?
Pod tapas (već se radi o množini riječi tapa pa ih nećemo zvati tapasi) se misli na jela koja su količinski manja od samostalnog slijeda, recimo da mogu proći pod predjela.
Po jednoj legendi tapas je nastao za vrijeme kralja Alfonsa X. koji je zahtijevao da se uz vino posluže i zalogaji hrane, kako bi glava duže ostala bistra… Šnite hrane (pršuta, kruha) pokrivale su vrh čaše ili krigle i tako je to jelo dobilo ime tapa alias poklopac, što je ostalo i kasnije – kada ono više ne služi inicijalnoj svrsi.
Druga legenda, pak, kaže kako su tapas jela nastala za vrijeme posjeta kralja Alfonsa XIII. Cadizu. Slična priča, drugi protagonisti i eto tapas priče koja moguće vuče korijene još od španjolskog dvora. Iako je priča vezana uz Andaluziju i Španjolsku, tapas zalogaji proširili su se i ustalili vrlo uspješno diljem svijeta.
Jela dolaze različito servirana – neka se jedu čačkalicom uz nabadanje komadića, neka dolaze uz pribor (pogotovo ako su jušna ili s umakom), dok su neka jednostavno poslužena da ih se jede rukama.
U Španjolskoj, a poglavito Andaluziji, tapas je nešto što ćete naći posvuda – neće proći dana da ne budete okruženi nekim malim slasnim tanjurićem ili zdjelicom gastro sreće. Odavno je Andalužanima postalo jasno – neka gosti pomalo grickaju i uz to popiju veću količinu pića. Poneki tapasi dolaze gratis uz piće, dok se neki naručuju i plaćaju zasebno. Drugdje se, pak, plaćaju svi po jelovniku. Veseli to da u mnogim lokalima i dalje služe tradicionalne besplatne tapase.
U Andaluziji proizvode jako dobra piva. Recimo seviljski Taifa Toast Pale Ale, zatim Son iz Cordobe, nekoliko verzija Alhambra piva iz Granade, Victoria iz Malage i tako dalje… Došli su topli dani i dobro rashlađeno osvježenje izuzetno odgovara organizmu. Pogotovo ako ste turist i želite sve vidjeti u nekoliko dana. To podrazumijeva puno hodanja i aktivnost cijelog dana, tako da su osvježavajuća i rashlađena pića svih vrsta dobrodošla. A uz njih ide – pogađate što – tapas.
I tapas jela raspoređena su sezonski – pri tome posebno mislimo na ono što smo znali naći tijekom zime – recimo vruću juhu od rajčice (sopa de tomate) koja izuzetno odgovara da zagrije tijelo, dok je tijekom cijele godine u ponudi poznata hladna juha gazpacho. Pri kraju članka pogledajte recept za gazpacho. Ovi mjeseci su kao stvoreni za ovu jednostavnu osvježavajuću juhu divnog okusa.
Jela koja su nas godinama dočekivala u Španjolskoj
Jamón – pršut iberijske svinje (cerdo ibérico), gotovo uvijek izuzetno bogatog okusa, mek i idealan uz pratnju piva ili vina.
Mejillones en escabeche ili marinirane konzervirane dagnje
Česta su pojava u lokalima i trgovinama ovog kraja. Koncentriranog su okusa te kada ih se lagano nabilda finim maslinovim uljem, dagnje nude veliki užitak. Vrlo dobar primjerak ovog jela nedavno je imao Lidl u svom asortimanu, uvjerili smo se osobno.
Caracoles ili puževi
Ovdje ih pripremaju najviše upravo ovih mjeseci, kada su najbolji okusom i ima ih najviše. Ne znamo jeste li ih probali recimo u Sevilli, ali naš prijedlog je – odvažite se.
Paella
Ovo ukusno jelo u tavi s rižom, povrćem, mesom i ribom popularno je u cijeloj Španjolskoj pa tako i ovdje, iako izvorno ne potječe iz Andaluzije. Poznanik koji je trenutno u Andaluziji potvrdio nam je kako se tu itekako jedu paelle i to svih vrsta i kombinacija namirnica. Mi smo je prije nekoliko mjeseci pripremali baš za vrijeme Lidlovog tjedna Španjolske.
Chorizo – pikantna kobasica
Ah, naša slaba točka. Volimo začinjena jela i jako volimo dobru chorizo kobasicu (opcija je svinjetina ili eventualno miks svinjetine i junetine). Chorizo tapas može doći hladan, kao sušeni narezani kolutići kobasica često kombinirani uz masline, sir i maslinovo ulje ili pak termički obrađeni, ali tada se radi o chorizo kobasici koja je svježa – eventualno lagano prodimljena. Nama omiljen je chorizo kuhan u umaku crnog vina i luka.
Na kraju krajeva – i kao hladni narezak i kada se termički obrađuje chorizo nam je podjednako drag.
Gazpacho – hladna juha od povrća
Juha koju ne moraš kuhati – zvuči kao san, pogotovo za vrijeme ljetnih vrućina. Ova juha radi se od sirovog povrća i gotova je u petnaestak minuta, a okus je famozan, zahvaljujući najviše povrću koje je sada u vrhuncu sezone, kao i začinima.
Dobra vijest je da od četvrtka 24. lipnja u Lidl trgovinama počinju dani Andaluzije i traju do isteka zaliha. To znači da ćete cijeli niz tapas jela – od choriza, sireva, maslina, iberijske salame, sušene tunjevine, miješanog ribljeg tapasa, gazpacho juhe od jedne litre u boci, maslinovog ulja, Porras slatkih štapića, Natillas kremastog deserta – i još niz jela ovih dana moći kupiti u svim Lidl trgovinama u Hrvatskoj po istoj Lidl cijeni.
Ipak, za one koji ne budu dovoljno brzi da stignu po svoju zalihu gazpacho juhe (mi smo već uzeli nekoliko boca), ovdje stavljamo recept za ovu juhu pa odite na Lidl tržnicu – svježe povrće čeka.
Recept Gazpacho za 4-5 osoba:
2 crvene rog paprike
1 kg rajčice
1 veći krastavac
1 srednje velik crveni ili ljubičasti luk
1 češanj češnjaka
2 žličice vinskog octa
listovi bosiljka
papar, sol, maslinovo ulje
opcionalno na vrhu: 2 šnite kruha te listići badema ili sezam
Povrće (paprike, rajčice, krastavac) narežite na srednje velike komade i ubacite u blender, tome dodajte i nekoliko listića bosiljka, pola crvenog ili ljubičastog luka i režanj češnjaka. Miksajte dok ne postane jednolika glatka smjesa. Dodajte papar i sol i još koju sekundu promiksajte.
Prebacite u tanjure ili posude i ukrasite po želji – kockicama sitno narezanog crvenog ili ljubičastog luka i listićima bosiljka. A možete navrh svake posude staviti i lagano tostirane listiće badema ili pak tostirani sezam, odlučite sami što vam je najprivlačnije.
Ono što mi volimo je prepeći na tavi nekoliko šnitica kruha (ako radite za 4 osobe dovoljne su 2 tanje šnite, svaku prerežemo po pola i tako dobijemo 4 manje šnite). Kada se prepeku samo se na kraju stave povrh zdjele, a tko voli na tu vruću šnitu kruha može lagano utrljati još malo svježeg češnjaka, miris je nezaboravan (ok, isto će tvrditi i vama bliski koji ne budu uz vas jeli to s češnjakom).
Gazpacho – juha iz koje najveselije vrišti riječ Ljeto.
Sadržaj je kreiran u suradnji s tvrtkom Lidl Hrvatska
fotografije: Eat Out Zagreb, Pexels, Shutterstock, From a Chef’s Kitchen