Imamo jednu jako fora ideju za kolačić za zaljubljene. Za nekoliko dana stiže Valentinovo, iako Danijela Martinović u pjesmi inzistira da “… svaki dan je Valentinovooo”. Zašto bar veljaču ne bismo proglasili mjesecom zaljubljenih?
Kolačić za zaljubljene koji smo prije nekoliko mjeseci vidjeli na internetu – barem nešto slično ovom našem – zapravo je biskvit. Mirisni je to biskvitni kolač u kojem je, kada ga režete, skriveno crveno srce. U nastavku pogledajte kako smo to izveli.
Kada smo vam u naslovu rekli da se usuditi napraviti kolačić za zaljubljene bolje od nas nismo se hvalili, dapače. Sigurni smo da će vam ispasti još bolje jer ćemo vam reći nekoliko stvari na koje trebate paziti kako bi vam kolač ispao bolje nego naš. Prije svega – nemojte pozvati goste i onda ovaj zgotovljeni kolač rezati dok je još gotovo pa vruć. Mora se prohladiti jer će se tada rezati ljepše, a i neće se vidjeti prijelaz od toplog maslaca kao kod nas. Ipak, društvance je bilo zadovoljno. Kolač smo poslužili uz fini džem od marelica (opcionalno, odaberite što vam je drago).
U nastavku ćemo napisati recept i postupak, a postavit ćemo i video u kojem ćete moći pratiti korake dok pripremate kolač.
Ne čini li vam se ovaj kolač zanimljiv ili volite nešto potpuno drugačije, evo još jedne ideje – naše mirisne ružice s jabukama i lisnatim tijestom.
Sve sastojke za kolač kupili smo u METRO trgovačkom centru, tamo zadnjih godina mogu kupovati baš svi – a ne samo gastronomski profesionalci. Na ovom linku naći ćete poveznice kako za fizičke osobe koje iz gastro entuzijazma žele najbolje za sebe, tako i za one koji imaju tvrtke. U nekoliko klikova se prijavite i uživajte u kupnji.
Rade se dva biskvita s istim sastojcima – osmi jednog detalja. Prvo radimo crveni biskvit, a nakon što se prohladi pristupamo pripremi žutog. Jedina razlika u sastojcima je crvena prehrambena boja koju u prvom biskvitu koristimo, a u drogom žutom ne.
Kada idemo peći drugi (žuti) biskvit, u kalup ulijemo tek 1/3 sadržaja pa u srednjem dijelu kalupa po dužini slažemo srca izrezana mini kalupom srca. Sve će biti jasnije u videu.
Za ove mjere koristit ćemo kalup dimenzije 30×11 cm (dimenzija dna 28×8,5 cm). Imate li manji kalup prilagodite mjeru.
Sastojci
za crveni biskvit:
70g maslaca, 90ml mlijeka, 200g glatkog brašna ARO, 1 prašak za pecivo ARO, 180g šećera u prahu, 3 jaja, 1 čajna žličica ekstrakta vanilije, crvena boja za hranu
za žuti biskvit: svi sastojci su isti kao i za crveni biskvit, osim crvene boje koju u ovaj ne stavljamo, plus za bolji miris (opcionalno) pri kraju miješanja možemo ubaciti i naribanu koricu pola limuna.
Ispod pogledajte video pripreme. Napravite kolačić za zaljubljene koji ima skriveno srce. Ispod videa dajemo vam i pisani postupak.
Postupak: Umutimo mikserom jaja u dubljoj posudi. Nakon 1 minute miksanja na srednjoj do visokoj brzini mućenja postepeno dodajemo šećer u prahu. Miksamo dok ne postane blijedo i kada se volumen udvostruči od početka miješanja. Tada u to dodamo ekstrakt vanilije, a nakon toga odmah i crvenu boju (minimalno pola tube do cijelu). Kratko izmiksamo da se boja rasporedi. Nakon toga nad posudom prosijemo 200g brašna i prašak za pecivo i dalje lagano miješamo ručno – nježno i rahlo, najbolje silikonskom lopaticom za kolače.
U drugoj posudici kratko otopimo maslac narezan na kockice pa u njega umiješamo mlijeko (mlijeko prije toga držimo na sobnoj temperaturi barem sat i pol). Tu smjesu tada lagano i nježno umiješamo u našu crvenu smjesu (realnije je da će prije pečenja biti ružičasto-crvenkaste boje) i izlijemo u kalup obložen papirom za pečenje. Peći 45 minuta na 180°C, nakon toga možete provjeriti ubodom čačkalice u tijesto izlazi li čista van (bez zalijepljenog tijesta) – što je znak da je biskvit gotov.
Važno: nakon što kalup s crvenim biskvitom izvadite iz pećnice istresite ga van na hlađenje. Neka se hladi barem 30 minuta i tek tada ga režite na deblje šnite.
Iz tih šnita tada, od prohlađenog biskvita, izrezujte srca. Ostat će vam veći dio neiskorištenog crvenog biskvita nakon toga – ili ga tako mlakog pojedite obiteljski ili, još bolje, od njega načinite kakve ukusne kuglice uz nekoliko žličica dobrog ruma i još nekoliko sastojaka (čokolada, orašasti plodovi, med, itd.).
Drugi dio procesa je rađenje žutog biskvita (sve isto osim crvene boje koju izostavljamo te na kraju pri miješanju, a prije stavljanja u pećnicu, umiješamo naribanu limunovu koricu, nekoliko krugova nježno umiješamo i pečemo žuti biskvit. Ali ovaj put drugačije, pažnja!
Ovaj put u papirom za pečenje obloženi kalup ubacimo tek 1/3 (od oka) smjese za pečenje. Tu manju količinu smjese stavimo peći na 10 minuta na 180°C, izvadimo iz pećnice i na to poslažemo izrezana crvena biskvitna srca – po duljini kalupa u sredinu. Može vam netko i pomoći da držite smjer i kako srca ne bi otišla svako na svoju stranu, ali neka budu jedno uz drugo kada ih slažete po cijeloj dužini kalupa i bit će sve ok. Lagano žlicom ulijevate ostatak smjese sa strane i postepeno nakon toga i iznad srca kako bi ih žuta smjesa pokrila s barem 1 cm visine iznad. Ulijete smjesu do kraja i stavite peći na dodatnih 40 minuta na 180°C. Pećnice peku različito i zasigurno dobro znate svoju, čini li vam se da je jako tamno smanjite temperaturu na 160°C.
Kada izvadite taj biskvit, opet pričekajte da se ohladi barem pola sata. Tu je bila naša greška, kako su nam gosti već došli kada smo stavili peći finalni biskvit, htjeli smo im pokazati kolač pa smo ga rezali prilično vrućeg te vizualno nije perfektan. No, i dalje je kolač bio mirisan i beskonačno vizualno simpatičan, a dijete koje nam je s roditeljima došlo u goste bilo je oduševljeno.
Eto, možda da nekog odraslog ili malenog razveselite za Valentinovo, što kažete? Ako i ne za Valentinovo, možda bilo koji dan u godini…
Kolač smo poslužili uz džem od maline, a dobro bi išao i uz džem od naranče kombiniran s lagano zaslađenim tučenim vrhnjem.
Nove inspiracije kolača za zaljubljene nađite i u METRO Foodie katalogu od veljače i uživajte u ljubavi.
fotografije i video: Eat Out Zagreb
© Sva prava zadržana