Sjećate li se našeg članka s početka ljeta u kojem je naša tema bila istarski Žminj?
Uživali smo u najboljem omjeru odmora u miru zelene nam Istre, odlaska na more kratkim vožnjama i u divnoj autohtonoj istarskoj hrani.
S obzirom da je kolovoz, a ionako smo planirali opet put Istre i Kvarnera, zaista nije postojao nijedan razlog da ne ponovimo tu odličnu priču. Na kraju, zaključili smo da nam je ostalo još dosta toga za obići.
Malo tko se nakon boravka neće zaljubiti u istarski Žminj
Mogao bi netko reći kako se radi o malom mjestu koje će vam, što ga više puta posjetite, postajati sve dosadnije.
E pa – krivo. Upravo je suprotno.
Kako smo prilazili Žminju, doživjeli smo nove ljepote. Možemo za početak tek spomenuti mirisno polje lavande u selu Prkačini nedaleko Žminja, koje je posadio glazbeni bračni par iz sastava Nola. Divno.
Žminjski kaštel s kulom i mjesnom crkvom dominiraju Žminjom, uz hlad koji je zaštita pri održavanju Festivala pašte. Iako se redovito zadnjih godina održavao u srpnju, ove godine je odgođen zbog situacije s epidemijom koronavirusa.
Ipak, 23.8. trebala bi se održati Biciklijada Bartulja, a 12.9. događanje Štrigariji po žminjskeh križinah o narodnoj predaji na zanimljiv način.
Smještaj u vili s bazenom
Kao i prošli put i sada smo bili smješteni u jednoj od žminjskih vila s bazenom.
Ovaj put odlučili smo se za House Božac od 135 kvadrata za do 6 osoba.
Ova vila nalazi se u mjestu Feštini tik uz istarski Žminj. Osim bazena vani ima i sprave za vježbanje, ali i električni pikado i roštilj. Osigurava svojim gostima aktivan odmor uz zabavu.
Ako vam je ime Feštini poznato iz našeg prošlog članka o Žminju, upravo tamo smo bili u spilji Feštinsko kraljevstvo. Možemo reći kako smo ovaj put plivali u bazenu nad spiljom. Ludo!
Vlasnici, obitelj Milutinović – nevjerojatno zanimljivi Livia i Dragan, predali su nam ključeve i pokazali nam funkcije kuće.
Dok blagovaonicom dominira lijepo obnovljeno ognjište, građeno na točno određenoj visini od tla, u otvorenoj kuhinji to je otok na kojem smo rado kuhali i pripremali koktele sa šampanjcem ili ginom.
Osim kuhinje i blagovaonice i velikog dnevnog boravka u prizemlju je i kupaonica s jacuzzijem, dok su na katu tri spavaće sobe s klima uređajima te druga kupaonica.
Zaista nam je dobro došao bazen, jer je tih pet dana u Istri (kao i ostatku zemlje) bilo dosta sparno i vruće. Odlično održavan, uz vanjski tuš pokraj,.
Ono što nas je oduševilo, uz visoku razinu čistoće i lijepo obnovljenu tradicionalnu kamenu istarsku kuću, je čvrsta savršeno održavana trava. Ne sjećamo se jesmo li ikada vidjeli toliko gustu i lijepu travu. Nije čudo, jer košenjem i svakodnevnim (točnije svakonoćnim) navodnjavanjem ta trava dobiva vrhunsku formu.
House Božac
Feštini 33 a, Žminj
kontakt: 098 9422 622
Pizzeria Ulika
Nedaleko od centra Žminja smjestila se pizzeria Ulika (značenje: maslina), koja nas je privukla iz dva razliga. Prvi je prilično trivijalan – zamirisala nam je pizza dok smo ulazili u auto u blizini Ulike. Drugi je jer smo, provjerivši ju brzinski online, vidjeli kako koristi najbolje lokalne sastojke.
U pizzeriji su nas dočekala braća Filip i Valentino Modrušan, sinovi bračnog para Modrušan koji je prije desetak godina otvorio lokal.
Isprva nam se vrlo uredan interijer učinio prevelikim, zajedno s prostranom terasom na kojoj smo bili smješteni.
Idućih dana smo prolazeći pokraj lokala shvatili – prostor je taman, jer su ga gosti uvijek pristojno ispunili.
Naručili smo dvije pizze, Žminjsku i Seljačku.
Filip koji je bio uz krušnu peć uskoro je isporučio obje pizze na stol, a kušali smo ih uz vrlo dobra vina lokalne vinarije In Sylvis (malvaziju i teran).
Žminjska pizza je uz mozzarellu mljekare Latus (o kojoj smo pisali u prošlom članku iz Žminja) imala i fantastičan nacionalni šampionski sir Veli Jože iz iste mljekare, jaje, rukolu, vrhnje i pršut iz odlične lokalne pršutane Jelenić.
Tijesto izdašno i mirisno, sastojci odlični i svježi (osobno mislimo da je vrhnje višak i da bi ga možda trebalo poslužiti sa strane u posudici, ostalo je odlično!).
I pizza Seljačka ponudila je sličan doživljaj, ovaj put uz rajčicu, sir, pancetu, luk, šparoge, jaje i masline (ulike).
Da ne ostane sve na ove dvije pizze, morali smo probati i pizzu po imenu Težačka, koja je uz Žminjsku pizzu nova na popisu i spada u red onih s lokalnim sastojcima. Naručili smo jumbo verziju za van i uživali u njoj uz bazen. Uz skutu i mozzarellu već spomenute mljekare Latus i pršut pršutane Jelenić, ovdje su dodane još i istarske kobasice iz Žminjskih gušta (kasnije o guštima, bili smo i tamo!).
Vrlo dobra usluga i za jednu lokalnu priču izvrstan projekt spajanja vrhunskih lokalnih proizvoda na pizzi zaslužuje čestitku i podršku u daljnjem napredovanju nove generacije ove pizzerije.
Pizzeria Ulika
Pazinska cesta 2i, Žminj
radno vrijeme: 10-22
kontakt: 052 846 476
cijena pizza: od 34 do 60 kuna
Konoba Puli Pineta
Ovaj restoran nam nije novost. Bili smo u njemu prije nekoliko godina na Istarskom festivalu pašte i jako dobro jeli tamo.
Prije nekoliko dana baš na putu prema konobi ulovio nas je jak ljetni pljusak. To nam je poremetilo plan da sjedimo na terasi, ali stolovi unutar konobe su ugodno odvojeni, ulazna vrata otvorena pa nismo imali problema s tim.
Večera u ugodnoj atmosferi uz interijer starinskih detalja započela je onako kako nam je to preporučila vlasnica, Paula Pucić.
Paola je naslijedila dugogodišnjeg chefa i vlasnika Pinu Kuhara. Usput budi rečeno, Puli Pineta na istarskom dijalektu znači Kod Pina.
Od predjela izbor je pao na ukiseljene gljive i lokalni kravlji sir na žaru. Zanimljiva predjela kao dobar uvod u pljukance s gljivama i odrezak junećih leđa na žaru.
Glavna jela bila su odlično pogođena. Meso je bilo pečeno baš kako smo poželjeli – medium rare – ukusno i vrlo meko, bez opiranja. Izvrsno. Uz dodatak da je porcija obilna čak i za najzahtjevnije (oko 400 grama). Povrh začinjeno tek krupnom solju, kako je to radio i prethodnik, legendarni chef Pino Kuhar.
Pljukanci ili kako bi u Žminju rekli makaruni s gljivama su također bili na visini.
Sjećamo se odličnog kuhanja prije 3, 4 godine, a drago nam je da se ništa nije promijenilo.
Večeru smo završili finim desertima – skutom s medom i sladoledom i slatkim njokima koji su zapravo domaće knedle prelivene džemom od šljive.
Relativno kratak jelovnik ne smatramo minusom ove konobe tradicionalnih istarskih jela, s obzirom da je hrana izuzetno dobra. Uz proširenje vinske liste (imaju izuzetno povoljna kućna vina) dobili bi dodatni adut, a nepretencioznu i odličnu hranu uz vrlo dobru uslugu već imaju. U ovaj lokal ćemo se uvijek rado vraćati.
Konoba Puli Pineta
Karlov vrt 1, Žminj
radno vrijeme: pon-pet 16-22, sub-ned 13-22
kontakt: 098 991 1795
Cijene glavnih jela: od 60 do 120 kuna
Žminjski gušti – tradicionalni istarski suhomesnati proizvodi
OPG Udovičić u kojem je alfa i omega Milan Udovičić, čovjek ogromnog iskustva u branši (od Purisa nadalje), nudi niz tradicionalnih istarskih suhomesnatih proizvoda.
Čim uđete u prostor Žminjskih gušta, ukoliko ste ljubitelj takvih proizvoda, doživjet ćete upravo gušt u prvoj sekundi.
Tamo će vas čekati izložbeni prostor unutar kušaonice s glavnim glumcima ovog OPG-a.
Od suhih istarskih kobasica, preko istih takvih s tartufima ili pak sa šparogama (lokalno šparugama) pa do deblje istarske salame – kosnice ili kobasica za pečenje.
Proizvodnju zaokružuju istarska panceta, ombolo suhi i polusuhi, vratina i namaz od kobasica ili po lokalnom od kobasic.
U komori gospodin Milan zapravo ‘glumi’ zimske uvjete cijele godine, jer to predstavlja idealne uvjete za sušenju ovih proizvoda.
Poznato je da u procesu istarskih suhomesnatih proizvoda nema prisustva dima, kako je to običaj u Dalmaciji ili pak Slavoniji.
Suha istarska kobasica odlična za ‘svaki dan’, idealno začinjena i nešto kraće dozrijevala od salame – kosnice koja nas je možda i najviše pridobila. Moćnija i robusnija okusom predstavlja zaista malo umjetničko djelo s potpisom Žminjskih gušta.
Sve što smo probali bilo je izuzetno friško i premium klase, nešto što trgovine robe široke potrošnje nisu u mogućnosti dobiti.
Ovdje se ipak radi o robi ograničenog kapaciteta proizvodnje, ali je kvaliteta izuzetna.
Izuzetno simpatični gospodin Udovičić pohvalio se kako veliki postotak proizvoda proda na kućnom pragu, dok dio distribuira ugostiteljskim objektima u okolici, ali i nešto dalje. Neki od ugostitelja koje smo spominjali iznad koriste proizvode Žminjskih gušta, poput Ulike i Puli Pinete.
Bili bi ludi kada ne bi koristili ovakav potencijal na tek nekoliko minuta od njihovih lokala.
Za kraj nas je Milan Udovićić, onako usput, uz svoju domaću malvaziju (rađenu onako old school uz povišene kiseline, što uz suhomesnate proizvode jako odgovara) ponudio i svoj pršut. Njega proizvodi u tek nekoliko primjeraka, što je prava šteta jer pršut je upravo fantastičan.
Srećom da Žminjski gušti imaju ove degustacije na kućnom pragu uz telefonski dogovor, inače ne bismo upoznali ovaj dijamant među suhomesnatim proizvodima.
Žminjski gušti, OPG Udovičić
Supetarska ulica 3, Žminj
Kontakt: 091 1624 317
Cijene proizvoda: od 70 do 180 kuna po kilogramu
Slastičarnica Erman
Ne kažu zabadava da na kraju ide desert. Još jedno kraće vrijeme ova slastičarnica nudi lijep izbor sladoleda i domaćih istarskih kolača u industrijskoj zoni, a nakon toga seli u starogradsku jezgru.
To znamo jer su nas Google Karte prvo odvele na buduću, za sad još nepostojeću lokaciju.
Tamo smo kušali kolače proizvedene na način kako su to stoljećima radile bake na ovim prostorima, rekao nam je mladi vlasnik Valentino Erman. Kroštule, cukerančići, breskvice…
Bio je to fini niz kolača savršenih uz kavu ili čaj.
Naš posjet završili smo uz sladoled. Očekivali smo odličnu domaću hranu u restoranima, ali da će istarski Žminj imati vrlo dobar sladoled koji se ne bi sramio ni u velikim gradskim središtima, to nismo očekivali.
Lješnjak je bio pun okusa, kremast. Jagoda i jogurt također vrlo dobri.
Dobar završetak jednog izvrsnog tjedna u kojem smo miješali odmor u vili u prirodi, odlazak na more do Rovinja, Peroja i još nekoliko divnih lokacija. I za kraj, uvijek se oduševimo kako je hrana u Žminju vrhunska, kako se gostu ne prodaje loša roba i koliko je sve to vrlo povoljno.
Slastičarnica Erman
Industrijska ulica 6, Žminj
radno vrijeme: 7-21
kontakt: 098 403 902
cijena kuglice sladoleda: 8 kuna
Za razmisliti je ovo – je li ovakav modus ljetovanja (pogotovo u situaciji u kojoj smo zadnjih mjeseci) ipak optimalan? Modus u kojemu se možete osamiti u odličnom smještaju povoljnijih cijena, putovati na plaže na koje želite i jesti izvrsnu hranu bez gužve čak i usred kolovoza. Je li baš istarski Žminj pogodak u sridu? Nama je.
fotografije: Eat Out Zagreb