Na Baš Naš festival, lijepi plato kod Klovićevih dvora, stigli smo nekako u vrijeme ručka. Radnim danima tamo se hrana može pojesti od 14 sati, a subotom i nedjeljom od 10 sati.
Osim gastro dijela festivala, Baš Naš postao je poznat i po nizu vrlo dobrih koncerata koji se odvijaju ovih dana Adventa, ove godine njih čak 24 (raspored na Facebook stranici festivala). Organizacije festivala prihvatila se Red Agencija, skup mladih sposobnih ljudi koji je kod Klovićevih postavio hvalevrijedan projekt.

Baš Naš festival

Osim što je na ovom festivalu puno uredniji raspored kućica nego u Donjem gradu, svaka kućica ima i svoj zasebni vidikovac, a na tom prvom katu možete uživati u hrani, pogledu na grad ili pak u koncertu navečer.

A što smo jeli?

Potaknuti suncem i lijepim izgledom prostora odlučili smo pojesti nekoliko jela iz kućica koje su bile spremne za svoje goste.
Na Baš Naš festivalu očito je vrlo živo svake večeri. Evo, početkom radnog dana čak smo uhvatili i bor koji je malo prilegao…

Baš Naš bor

Nismo ga htjeli buditi, nego smo krenuli na specijalitete.

Đurina hiža

Đurina hiža, odličan restoran pri Varaždinskim Toplicama super simpatičnog vlasnika Nikole Božića, zadnjih godina je redoviti posjetitelj gastro festivala u Zagrebu. To je ustvari jako dobra vijest, jer i u Zagrebu možemo probati njihove specijalitete. Po našem iskustvu najbolji su s mesom. Prošle godine probali smo njihovu kobasicu od divljači Divlji Đuro. Bila je vrlo ukusna, fino začinjena, a u jednom izboru proglašena je i najboljom kobasicom Adventa 2018.

Ove godine isprobali smo također njihov hit, New Marof Strip Steak. 350 grama čistog mesa mariniranog u whiskey marinadi bio je neskroman, ali odličan izbor za početak našeg “BašNašenja” taj dan.

Đurina Hiža NY steak

Meso je bilo pečeno taman između medium rare i medium, što je optimalno za ovako meko i podatno meso. Uz nešto kuha s roštilja pravi zgoditak za uvod. Cijena (dovoljno za 2 osobe srednjeg kapaciteta): 160 kuna.

Rougemarin

Njihovu kućicu sve da smo i htjeli nismo mogli zaobići. Za to postoje barem 3 razloga. Isprobali smo njihova jela za Advent (članak na ovom linku) i osim odličnih kobasica, oduševili se sendvičem Masnim (vučena janjetina ili druga opcija, svinjetina), ali i desertom čupavcem.
I sada smo ponovili te Masne (jedan s janjetinom, drugi sa svinjetinom).

Baš Naš Masni

Iskreno, mislili smo da ovaj sendvič neće ponoviti formu kakvu je imao u restoranskim odajama, kada smo ga kušali na pretpremijeri. Srećom, nismo bili u pravu. Pecivo nam je ovaj put bilo još bolje – taj sastav s muškatnom tikvom je izvrsna novotarija chefa Medaka. Meko, mirisno pecivo je bilo svježe kao da je izašlo iz pećnice u tom satu. Jednom našem članu bolji je bio Masni od svinjetine, drugom od janjetine, a trećoj članici je bilo oboje podjednako. Rezultat: neriješeno. Cijena: 62 kune.

Čupavac, mega knedla s tijestom od batata je također u vrhunskoj formi. Ovaj Advent ovo je možda i najveći hit među desertima. Širokogrudno zaliven toplom ukusnom čokoladom, ovaj Čupavac se može (pogotovo nakon slanog jela) uživati udvoje. Cijena: 35 kuna.

Baš Naš

U Čupavcu smo uživali na gornjoj terasi nad Rougemarinom, a tada smo, igrom slučaja, doživjeli još jednu ekskluzivu. Upravo tada je do kućice svratio i Miroslav Siničković, Rougemarinom F&B manager. Jedan od glavnih suradnika chefa Marina Medaka je, uglađen i simpatičan kao i uvijek, došao pripremiti 20+ litara čarobnog očaravajućeg čaja: O’čaja. Zvuči pompozno, ali vjerujte nam – super je!

Nećemo sad odavati kompletni tijek pripreme čaja (realno, niti mi ne znamo sve omjere, pogotovo sa začinima – cimet, kardamom, zvjezdasti anis, đumbir, klinčići). Recimo tek da se u određenu količinu vruće vode dodaje svezana gaza s pripremljenim čajem, mlijekom, kondenziranim mlijekom te iznad navedenim začinima. Nakon određenog vremena gaza se vadi, a čaj je uskoro spreman za konzumaciju. Nas je opet razgalio i galvanizirao da puni enegrije krenemo dalje. Cijena: 15 kuna.

Baš Naš

Funky Food

Projekt Funky Food pokrenula su dva chefa, kolege Nikola Stanišić i Ivan Adžić. Vidimo da promiču tradicionalna jela, na jelovniku vidimo puricu s mlincima i pikant čvarke. Osim toga imaju i sendvič sa steakom, kao i sendvič od rolanog odojka.
Mi smo se odlučili za puricu s mlincima i za čvarke. Čvarke inače pakiraju u papirnatu vrećicu za van, što je odlično želite li ih jesti usput u šetnji kao kokice.

Ova purica s mlincima uopće nije loša, zajednički smo zaključili. Meso je ukusno, kažu nam pečeno u krušnoj peći kao i rolani odojak (njega ćemo probati drugi put), mlinci su usitnjeni i pristojni s obzirom da smo na festivalu. Dobro jelo. Cijena: 54 kune.
Čvarci su tek stigli na festival kada smo došli do Funky Food kućice i baš su bili istopljeni koji sat ranije. Svježi, hrskavi, pikantni zbog ljutkaste crvene mljevene paprike. Cijena: 20 kuna.

100% Istra

Izuzetno zanimljivo uređena kućica. Čak pomalo kinky, s resama u crnoj boji u maniri umjetnog krzna.

!00% Istra Baš Naš


Tamo smo probali teleći burger koji od sastojaka sadrži još i jaje na oko, naribani crni tartuf i jaje.

Baš Naš

Prilično zasitna porcija koja nas, međutim, nije specijalno oduševila gastronomski. Volimo tartuf, no ovdje ga nismo nešto posebno osjetili. Meso pljeskavice je bilo u redu i to je to.

Savršena crnka

Gdje ima dima – ima i vatre. U ovom slučaju, gdje se dimi iz čaše – ima i molekularnih koktela.
A kod kućice Savršena crnka koju je osmislio naš poznati i nagrađivani barmen Petar Knežević akka PK Gin Tonic Croatia se itekako dimi. Što od suhog leda, što od dobrih sastojaka i mikseva koje je osmislio ovaj dinamični mladić.
Isprobali smo ih nekoliko i možemo potvrditi – kombinacije su ukusne, smislene, alkohol lijepo ukomponiran u voćne arome koje se dodaju, a ukrašavanje će u vama probuditi ili Barbiku ili rokericu, ovisi kako se taj dan osjećate.

Opaska: ovi kokteli dobro sjedaju i muškarcima – tih pola sata koje smo proveli u Savršenoj crnki (hm…) do šanka je došlo više muškaraca, nego žena.
U neke koktele Petar dodaje vruću vodu, u neke vruće kuhano vino (bijelo ili crveno). Želi zadovoljne goste, a mi kao gosti to cijenimo.
Cijena: 22 i 37 kuna.

Baš Naš

Tako Yaki

Za kraj smo si priuštili malo Azije čiju hranu toliko volimo.
Od nekoliko jela kod Tako Yaki kućice odabrali smo baš jelo takoyaki, japanske kuglice (ove se jedu, op.a.) palačinkastog tijesta koje se peku u posebno modeliranom posuđu gdje se kuglice pažljivo okreću dok ne budu gotove.

Takoyaki


Naše mišljenje je kako bi ovo jelo koje smo probali moglo biti i bolje, trebalo bi ga još doraditi. Ne možemo reći da je loše, ali nas je malo previše ugušilo to tijesto kojim kuglica obiluje, a premalo je okusa morskih plodova npr.
Cijena: 45 kuna.
S druge strane probali smo neplanski još jedno jelo: Fritto Misto Asian Style, zgodno smišljenu kombinaciju lignji, kozica i fileta ribe u tempuri u tipu ražnjića. Ovo meso je meko, ukusno, tempura tanka i hrskava. To je jelo koje bismo mogli jesti svaki dan. Poslužuje se uz coleslaw salatu i umake.
Nažalost, to jelo nismo fotografirali.
Cijena: 65 kuna.
Osim tog jela svidjela nam se i simpatična ekipa koja radi unutar kućice Tako Yaki – mlada Korejka koja vrlo tečno govori hrvatski i bad boy Stjepan čije tetovirane ruke su završile na naslovnici ovog članka. Stjepane, ako već mama ne voli tvoje tetovaže – mi ih volimo.
Tako Yaki tim, osim navedenih jela, nudi i tri inačice woka kao i curry (govedina/ svinjetina), a od deserata korejske bucmaste palačinke.

Do kraja ove godine (ujedno i do završetka ovogodišnjeg Baš Naš festivala) ostala su još točno dva tjedna. Nemojte se sjetiti 31.12. da niste otišli do Klovićevih, a eto baš ste to imali u planu. Šest minuta hoda je od Trga bana Jelačića.
Tijekom dana, prije koncerata uživo, imaju odličnu glazbu koja nije preglasna – a zvuk je odličan. To nas je pozitivno iznenadilo. Čestitamo organizatorima na odličnom poslu.