Nakon što smo prvih sekundi po otvorenju posjetili najveći festival ulične hrane Fuliranje, ovih dana učinili smo to opet. I opet odlično jeli.
Prisjetimo se našeg članka o otvorenju:

Počeo je gourmingle na Fuliranju : Raskoš gurmanskih, glazbenih i zabavnih senzacija na najboljoj adventskoj lokaciji u Zagrebu

Ovaj put posjetili smo nekoliko kućica čija jela nismo uspjeli testirati prvi dan. Naše mišljenje na kraju dana je vrlo pozitivno. To nas je pomalo i iznenadilo, iako smo birali kućice koje ćemo obići.
Nekako nam se uvijek dogodi da krenemo u naš obilazak po danu i zadržimo se do mraka. Ni ovaj put nije se dogodila iznimka.

BioMania

Kod kućice s veganskom i vegetarijanskom hranom BioMania odlučili smo se za curry.
BioMania je projekt koji je 2018. godine u Bolu na Braču pokrenula obitelj Kožul, čija životna i gastro filozofija ide u smjeru ponude organske hrane.
Tako su i namirnice u njihovim jelima gotovo 100% organske. U tom smislu više cijene su očekivane i opravdane.

Fuliranje u Zagrebu

Bogata porcija pravilno skuhane basmati riže uz slanutak, blitvu, hokaido bundevu, korabu, poriluk, kokosovo mlijeko, indijske oraščiće te sjemenke suncokreta fino su funkcionirale u ovom blagom i ukusnom curryju.
Cijena: 68 kuna.
Taj povrtni curry jeli smo uz bezgluteinska belgijska piva Brunehaut (Blonde i Triple) – prvo kremasto i lagano, s okusima i mirisima limuna i dodirom banane, drugo srednjeg tijela i gorčine, s lagano slatkom notom (naranča). Pivo se dobro složilo uz curry.

Podržavamo priču o organskoj hrani, prst gore za BioManiju, cijenimo vaš put koji je najteži, ali je ispravan i iskren. Pozdrav, surferi!

Fuliranje u Zagrebu

Black Pepper

I tako mi u centru Zagreba na Fuliranju skakućemo od kućice do kućice. Ovoga puta sve su neke morske u pitanju… Black Pepper je, pak, hvarska priča.
Simpatičan chef Marijo Ivanović preporučio nam je gulaš od hobotnice, jelo jednostavno nazvano “Hoba po noninom”. Kaže Marijo kako se recept prenosi generacijama u njihovoj obitelji. To nismo mogli odbiti i nismo pogriješili.
Gulaš je gust, bogat mirisom i okusom i nemalim dodirom crnog vina i povrća. Meso hobotnice se prpošno kočoperilo u umaku i bilo je karakterno i ukusno. Reklo bi se da je hobotnica iz Jadrana.

Hobotnica po noninom


Posluženo uz svježu lepinju ovo jelo bilo nam je jedno od najboljih koje smo jeli na Fuliranju. Jer je domaće, jer je bogato, jer je odlično.
Cijena: 60 kuna.

Mangosta Cocktail Bar

Ha, čujte, malo smo presjekli početna umakasta iskustva dimnim signalima koji su se širili iz čaša na šanku kućice Mangosta Cocktail Bara
Mangosta bar svoju kućicu, osim na Fuliranju, ima i na festivalu Baš naš kod Klovićevih dvora. Već smo ih predstavili u uvodnoj objavi Fuliranja kratkim videom (Instagram), a ovaj put smo isprobali vruće koktele London Dry Gin (uz gin dodaje se jabukov sok, đumbir, peršin, celer i limun) te Gin Punch (uz gin ili rum dodaju naranču, ananas, klinčić, smeđi šećer, med i cimet). Cijene su 38, odnosno 28 kuna.

Mangosta

Ovi kokteli vizualno nam se čine kao jedan od ovogodišnjih hitova što se tiče toplih pića.
U toj kategoriji svakako valja istaknuti izvrstan, neobično egzotični “O’čaj” očaravajući čaj, kao i kuhana vina Rougemarina u suradnji sa Sašom Špirancem.

Fermaj tovara

Ova kućica je po mnogočemu posebna. Prije svega, iz nje vrišti riječ: Domaće!
Istarska družba s namirnicama (kobasice, ombolo) iz Novigrada, momjanskim rakijama, bakalarom iz Baderne te ribom iz Tara predstavila se na ponos svoje regije.

Fuliranje u Zagrebu

Fotografija iznad govori više od teksta – za ljubitelje domaćih suhomesnatih proizvoda ovo je El Dorado.
Mi smo se ovog puta odlučili za bakalar na bijelo i kroštule.

Bakalar na bijelo

Bakalar na bijelo bio je odličan. Mazali smo ga tako gusto umiješanog na friška lepinjasta peciva. Uz rikulu ispod bio je to jedan od gastro bljeskova koje smo doživjeli na Fuliranju ove godine.

Kroštule, tradicionalni desert kako Istre, tako i Dalmacije, kod Fermaj tovara su izvrsne, hrskave i friške, posute šećerom u prahu… taman za neko poluslatko do slatko vino (birati ili kuhano ili čak neki slatki muškat). Vidjeli smo da na štandu imaju vina Jerulazem Ormož.

El Toro

Kućica čiju kartu jela ustroji jedan od naših boljih chefova Mario Mihelj do sad nijednom na festivalima nije podbacila. Dapače, El Toro je konstantno dobar, odličan. Uvijek su tu jela s okusom Latinske Amerike koje volimo. Ovaj put nude već provjereni hit – Salchichas, šiš kobasu u više inačica koju smo jeli i za prošlih festivala. Ukusno, odličnih dodataka i umaka. Ne treba ju nikad skidati s festivalskih jelovnika – ako se nas pita.
Cijena: 48 kuna.

Fuliranje u Zagrebu El Toro


A još se sjećamo i Pork belly sendviča kojega su služili uz Zrinjevac, takvu mekoću i maženje nepca nikada nećemo zaboraviti. Ah…

Na desert s El Toro kućice, Sticky Toffe Puding, nismo do kraja “otkinuli”, ali radi se o desertu koji bi mogao privući ljubitelje koji su skloni pudingastim egzibicijama.
Cijena: 30 kuna.

El Toro desert

Pokérai 

Pokérai je noviji projekt koji je pokrenula mlada Dora Bukovac koja, osim što je sadržaj svojih havajskih zdjela osmislila s poznatim chefom Markom Alilovićem, osobno zna satima biti u kućici i biti na usluzi gostima. Barem smo ju mi zatekli tamo kako daje preporuke gostima prije nas.
Od pet inačica (tri mesne i dvije riblje), mi smo naumili probati Poké buncek i Poké losos.

Inače ne adoriramo buncek, osim ako nije stvarno vrhunski.
Ovo jelo nam je ostalo u sjećanju kao jedno od najboljih jela na festivalu.

Poke buncek Pokerai


Izuzetno zanimljiva kombinacija vrhunski mariniranog bunceka, glaziranog sojinim i ribljim sosom, salsa od ananasa, mljevene paprike i mente, wasabi slaw s kupusom, dinstani ljubičasti kupus, jaje, dresing od hrena, furikake, sushi riža…
Ovo jelo je jedno od najoriginalnijih na Fuliranju, zasigurno.
Cijena: 49 kuna.

S obzirom na jako zanimljive Poké zdjele koje smo imali prilike testirati, s veseljem objavljujemo kako će Pokérai uskoro otvoriti u centru Zagreba, a do tad, osim na Fuliranju do kraja mjeseca, hranu dostavljaju i putem Wolta.

Losos izvedba također vrlo dobra: sushi riža, losos mariniran u kokosovom mlijeku, soja sosu i sezamovom ulju, salsa od rajčice, paprike, avokada i jabuke, ukiseljeni krastavac sa šafranom i mentom, prženo gyoza tijesto, majoneza od crnog sezama i furikake.
Cijena: 67 kuna.


Losos Poke Pokerai

Pao je mrkli mrak, a mi smo iza Poké zdjela vrlo spremno srknuli jako fino složeno piće Christmas Cloud by Roman Rabik – jedan od naših najboljih barmena koji je odnedavno opet u Time restoranu u Petrinjskoj.
Radi se o pjenušavom vinu, uz koktel pjene s domaćim sirupom od pečenih jabuka i šljiva, flambiranom marshmallowom s cimetom i kokosom. Ne može jednostavnije (ovdje bi odgovarao neki smješko smajlić).

Roman Rubik


Šalu na stranu, ovaj uradak pokazuje, uz još neke koje smo spomenuli iznad, kako je Fuliranje svake godine sve bolje. Kvaliteta jela, ali i pića, stalno se diže. To nas jako veseli. Ulična hrana može sezati od jednostavne, rustikalne i tradicionalne pa do sofisticirane (izvedbom i okusima), no nipošto ne smije biti loša i podcjenjivati kupce.
Ovogodišnje Fuliranje najbolji je festival ulične hrane u nas, a traje do 1.1.2020.

fotografije: Eat Out Zagreb