Zadnjih nekoliko godina hrvatski craft gin ima bazu izuzetnih proizvođača koja se i dalje širi. Počele su stizati i svjetske medalje. Sada je to stvarnost – neki ginovi koje proizvode naši maštoviti destileri spadaju u sam svjetski vrh ovog divnog pića.
Gin (džin) je destilat neutralnog, najčešće žitnog alkohola ili aromatičbog bilja. Aromatizacija se postiže maceracijom bilja u alkoholu. Glavna aroma gina je borovica (juniper na engleskom, ginepro na talijanskom), po kojoj je gin i dobio ime.
S obzirom da naš tim gin voli piti i samostalno, ali i kao gin & tonic, isprobali smo ih sve na oba načina. Isprva samostalno, tek s kockom leda, a nakon toga uz različite dodatke i odlične tonike smiksali smo ih u neodoljivo piće.
Preporuka za slaganje gin & tonica: kažu da bi dodatke za gin & tonic trebalo slagati po sastojcima koje gin već ima u sebi. Drugi destileri kažu, pak, kako nekada baš vole eksperimentirati i sjedinjavati one začine i dodatke koji nisu inicijalno u ginu. Naša preporuka: probajte oboje, igrajte se malo.
Od dodataka – začina za gin & tonic najpoznatiji su: borovica, kardamom, korice limuna, naranče, grejpa, ružini pupoljci ili latice, hibiskus, roza papar, čili vlasi, lavanda, cimet, ružmarin, zvjezdasti anis, menta…
Hrvatski craft gin – naš popis preporuka
Line-up koji smo složili po našem ukusu bio je zaista ozbiljan, ali ujedno i poticajan. Zaista smo uživali testirajući ih.
“Hrvatski craft gin” reprezentacija sastojala se od ovih gin proizvođača:
Rhapsody Dry Gin, Brigljević Distillery, Rossi Winery & Distillery Rossi, Luftbremzer Distillery i Duh u boci Distillery (Old Pilot’s gin).
Led – koliko je bitan za savršeno rashlađeno piće?
Tvornica leda ima niz ledenih oblika – kocke, kockice, kugle, mrvljeni led – sve što bi neki ugostiteljski objekt ili entuzijast poput nas mogao poželjeti. Kontaktirali smo ih i dostavili su nam točno kako i kada smo dogovorili i na adresu na koju smo htjeli pakete po 2 i 5 kg leda različitih oblika.
Sažeto – odličan, kvalitetan i prvoklasan led spreman za Las Vegas. Ili za šumicu uz naš ranč – zaista svejedno.
Ono što je važno je led po vađenju iz zamrzivača ostaviti barem desetak minuta da poprimi prozirnu boju, kako ne bi popucao pri točenju tekućine.
Rhapsody Dry Gin
Rhapsody Dry Gin moderne samoborske destilerije jedan je od onih koji nas je zadnjih godinu i pol jako zaintrigirao – kako okusom, tako i bajkovitim dizajnom.
Samostalno uz led: kompleksan, višeslojan. Miomirisan poput kakve divne stare apoteke – na kušanje se osjeti splet sastojaka, a u Rhapsody Dry Ginu ima ih čak 16 (borovica, korijander, cimet, đumbir, piment, limunska trava, anđelika, lavanda, korica limuna i naranče, cvijet hibiskusa, kardamom, zvjezdasti anis, bazga i kamilica).
Što smo dodali u gin & tonic: kao što možete vidjeti na fotografiji, Rhapsody Dry Ginu dodali smo tonic water te borovice, zvjezdasti anis i ružine pupoljke.
Cijena i gdje kupiti: od 260 kuna za 0.7l, Vrutak, Bor Bar Samobor, …
Opaska: ružini pupoljci u čaši nije s grana koje smo koristili kao dekoraciju – radi se o suhim pupoljcima ruže koje, kao i ostale začine, možete kupiti u trgovinama specijaliziranim za prodaju začina.
Tonici
Rhapsody inače uvozi i izvrsne tonice Goldberg koje smo koristili za miješanje sa svim ginovima. Tri vrste tonica koje smo raspoređivali ovisno o strukturi svakog gina su: neutralni Tonic Water, Japanese Yuzu Tonic te roza aromatizirani Indian Hibiscus Tonic.
Brigljević Distillery
S Brigljević destilerijom bili smo upoznati otprije putem odličnih likera koje proizvode od 2002.
Što se tiče gina, gospodin Miljenko Brigljević je od 2014. začetnik hrvatske craft gin scene, a u zadnje vrijeme u toj destileriji u Velikoj Gorici možete, osim kupiti neki od njihova tri gina, otići i na jednu od zanimljivih radionica o ginu s kušanjem i samostalnim miksanjem.
Hrvatski craft gin grupaciju Brigljević destilerije čine ovi ginovi:
Flying Cat, Shabby Cat i Furious Cat.
Zašto Cat (mačka)? Zbog simbola mačke na engleskim pubovima u 18. stoljeću, koje su bile znak raspoznavanja ilegalnih okupljališta ljubitelja pića u to vrijeme strogih pravila i licenci uvedenih od Britanske vlade.
Flying Cat
Flying Cat njihov je prvi gin i po nama ujedno i najbolji. Jedan od naših favorita generalno na našoj gin sceni. Minimalna količina šećera i samo prirodni sastojci.
Samostalno uz led: Elegantan i zavodljiv, iako klasičan London Dry ima posebnost koja leži u majstorski pogođenoj recepturi. Sastojci: borovica, sjeme komorača, cimet, badem, klinčić, đumbir i menta.
Što smo dodali u gin & tonic: dodali smo Golberg Yuzu Tonic, mentu, koricu limuna i đumbir.
Shabby Cat
Shabby Cat Old Tom stila – slađeg od London Dry gina.
Samostalno uz led: upečatljive boje koja ide prema onoj od viskija, što nas ne čudi znajući kakav je g. Brigljević majstor (probati obavezno i njihovu izvanrednu (!) barikiranu grappu Dark Forest). Okusom također plijeni, uz napomenu kako nam se više svidio samostalno, nego uz miješanje s tonicom i začinima.
Što smo dodali u gin & tonic: s obzirom na nešto jači okus ‘zimskih’ začina koje smo osjetili pri kušanju ovog gina, dodali smo zvjezdasti anis i krišku naranče, naravno uz tonik i led.
Furious Cat
Boca od 0.5l London Dry gina uz infuziju ljute papričice.
Samostalno uz led: Bez brige – gin nije ljut. Tu je ono najbolje od arome, tako da ne očekujte peckanje. Još jedan majstorski miks.
Što smo dodali u gin & tonic: tek nešto čili vlasi i pokoje zrno roza papra.
Cijena i gdje kupiti: Flying Cat 0.7l – 188 kn, Shabby Cat 0.7l – 220 kn, Furious Cat 0.5l – 135 kn. Kupiti ih možete samo u njihovoj destileriji u Velikoj Gorici (ul. B. Radić 35)
Rossi Winery & Distillery
Vinarija i destilerija Rossi iz istarske Vižinade, čiji terroir izuzetno pogoduje velikim vinima, a čini se i izvrsnim žestokim pićima. Osim njihovog gina Nostromo, ukratko izdvojimo tek izuzetan pelinkovac Epulon, Amaro, Teranino te ekskluzivni brandy Šovran koji nas je oduševio.
Nostromo gin
Nostromo gin probali smo prvi put u samoj destileriji, na izvorištu… dakle u Istri.
Samostalno uz led: Već na prvi miris osjetite da je drugačiji, poseban. Radi se o tome da je baza destilat malvazije istarske. Naravno, uz dodatak borovice i sastojaka s pet kontinenata – korijandar, kardamom, piment, kim, narančina kora i sladić.
Nostromo inače u prijevodu znači kormilar, tako da nije čudo da su svoju priču zaokružili dodavši začine s različitih strana svijeta. Time su dobili spoj lokalnog i modernog svjetskog duha. Zadnja verzija koju smo probali prije nekoliko mjeseci, kao i ova koju smo ovih dana testirali nekoliko puta, znatno je bolja, kažu destileri, od prvotne koju su proizveli. U tome je i čar, eksperimentirati i istraživati dok se god proizvod ne ugodi do visokih granica.
Što smo dodali u gin & tonic: uz tonik dodali smo i narančinu koricu, roza papar i borovicu.
Cijena i gdje kupiti: od 140 kuna za 0.5l, webshop Rossi vinarije i destilerije, Vrutak,…
Luftbremzer Gin
Luftbremzer sa zagrebačkih Gračana ne promičemo lokalpatriotski ili zbog toga što ima vjerojatno najljepši dizajn na našem tržištu. Promičemo ga jer je u zadnje dvije godine znatno napredovao. A kako se čini – namjeravaju i dalje ići u tom smjeru – do vrha.
Luftbremzer gin
Gin koji je temelj ponude ove mlade ambiciozne destilerije njihov je prvi proizvod.
Zadnjih mjeseci je znatno napredovao i to pozdravljamo.
Samostalno uz led: Konkretnog tijela po borovici, uz korijander, koru gorke naranče, limunovu koru, korijen irisa, korijen anđelike, lovorov list, kamilici i bazgi…
Ugodan na miris i izuzetno dobro ugođen, izbalansiran u aromama.
Što smo dodali u gin & tonic: uz gin i tonik koje smo utočili preko leda, dodali smo i borovice, koricu naranče i krastavac.
Luftbremzer Barrel Aged Gin
Ovaj crvenkasti ljepotan suradnja je s popularnom vinarijom Meneghetti – njihovim Red vinom.
Samostalno uz led: Uz Luftbremzerov gin nabildan cvjetnim aromama i odležan 6 mjeseci u bačvama gdje je odležavalo i ovo odlično istarsko vino. Osim borovice osjećamo izrazitu floralnost i, još i više, drvene note koje po nama malo previše dominiraju. Međutim, za one koji vole taj stil, ovo je zgoditak. Uz omanju izmjenu ovaj gin bismo rado pili sam, bez miješanja s tonicom.
Što smo dodali u gin & tonic: od začina tu su zvjezdani anis te ružmarin.
Luftbremzer Negroni
Druga bočica na fotografiji iznad je Luftbremzer Negroni. Ok, netko će reći – ali to nije gin. I zaista – nije samo gin. No, s obzirom da je novitet koji se pojavio prije nekoliko dana na tržištu i u sebi ima trećinu Luftbremzer gina, trećinu odličnog Mulassano Vermoutha te trećinu Mulassano Bittera, odlučili smo se predstaviti ga.
Riječ je o već pripremljenom koktelu, kojega je potrebno tek izliti na izdašnu količinu leda u čašu, malo ukrasiti korom naranče i uživati.
Luftbremzerovu Negroni interpretaciju smatramo odlično pogođenom – mirisom, omjerom, okusima citrusa – kako slatkoćom naranče, tako i gorčinom kore ujedno, daškom lovora. Dolazi u bočici od 220ml.
Cijena i gdje kupiti: Luftbremzer gin 0.7l – 304,50kn, Negroni 220ml – 149kn, Wine Barrel Aged Gin 0.5l – 330 kn
Luftbremzer ginove i Negroni možete kupiti na webshopu Fine stvari
Old Pilot’s (Duh u boci destilerija)
Duh u boci destilerija donosi dva šampiona na svjetskoj razini. To se zove prosjek: 2/2. Priznajemo kako smo se u oba zaljubili na prvi miris i okus.
Old Pilot’s London Dry Gin
Kako divan primjerak London Dry Gina. Izuzetno elegantan na miris i pri kušanju.
Samostalno uz led: uz otvaranje borovicom, majstorski ukomponiran začinima i herbalnim notama. Bez puno razmišljanja ovaj gin naš je favorit. Ne sjećamo se jesmo li puno puta u životu pili ovako ugođen gin. Gin kojega je šteta miješati s bilo čime i tim mu oslabiti arome. Sastojci: borovica, kadulja, anđelika, lavanda, naranče i dimljeni listovi masline.
Ovaj gin zasluženo je nositelj trofeja IWSC-a u Londonu, zlata na svjetskom natjecanju u San Franciscu i još nekoliko natjecanja.
Što smo dodali u gin & tonic: od začina dodali smo tek nekoliko borovica i grančicu lavande, eto tek kao ukras.
Old Pilot’s Barrel Aged Gin
Imali smo sreću ovaj naš daleko najbolji odležani gin probati čim je izašao na tržište i samostalno i u gin & tonic opciji, tako da smo znali što nas u ovom testiranju može čekati. A čekalo nas je jednako divno iskustvo, ako ne i bolje!
Samostalno uz led: opet je na djelu iznimna elegancija, čak i kada je u pitanju odležavanje u hrastovim bačvama (hrvatski i američki hrast). Kompleksan i zavodljiv, s notama vanilije (hrast) divno ukomponiranih začina da zaista ništa ne smeta, dapače. Minimalna primjesa dima. Divan. Najbolje je ne miješati ga u koktele, samo kocka leda i možda korica naranče, po želji.
Što smo dodali u gin & tonic: u lokalima smo ga znali piti uz dva zrna kave, cimet i koricu naranče – čisto da vam damo ideju. Mi smo za ovaj put odabrali komadiće cimeta. I dalje je odlično.
Cijena i gdje kupiti: na njihovom webshopu , London Dry Gin 0.7 l – 325 kn, Barrel Aged Gin 0.7l – 540 kn
fotografije: Eat Out Zagreb