Promjenjivo vrijeme nas je nagovorilo na ovu bliskoistočnu gozbu. Usmjerilo nas je da zaronimo u kuhinju, shvatimo da nam fali nekoliko namirnica da bismo Bliski istok okusima i mirisima doveli do našeg doma. I, naravno, skočili smo u METRO po sve što nam je bilo potrebno. I više od toga.
Kad god skočimo negdje izvan Hrvatske restorani bliskoistočne hrane su nam najčešća destinacija. Razlog je jednostavan – volimo tu hranu punu začina, svježeg bilja, hranu koja ima dušu.
Ovaj put odlučili smo se za goste složiti vegetarijanska jela koja smo jeli u tim restoranima. I umalo smo potpuno uspjeli u naumu. Uskoro vam otkrivamo zašto ‘umalo’.
Pri dolasku u METRO na našim omiljenim odjelima – ribarnici te voću i povrću dočekao nas je veseli Foodie Club hladnjak pun mliječnih proizvoda, sireva itd. Prijavom uz dva klika u Foodie Club apsolutno svi stječu mogućnost kupnje u METRO trgovačkim centrima te pristup svim pogodnostima koje nude namirnice, oprema i sve potrebno za profesionalno bavljenje gastronomijom, kao i za bezgranične entuzijaste.
Nismo baš najbolji organizatori kada je planiranje rasporeda u kolicima u pitanju. No, kada smo rekli da nam je odjel voća i povrća omiljen, fotografija zaista govori tome u prilog. Kada smo se snabdjeli za idućih nekoliko dana šarenim povrćem i voćem, shvatili smo da nam trebaju još jedna kolica za druge namirnice. Zato je uvijek dobro imati društvo pri kupovini – uskoro su i druga kolica bila u akciji.
Evo sukusa kupljenog kako bi Bliski istok šarenilom i aromama došao u naš dom: METRO Chef bulgur, tahini pasta, Aro slanutak, puno listova peršina za tabbouleh salatu, listovi korijandera, batat, papričice, cikla, nar, lepinjice, tofu, jetrice. Zadnje, jetrice, odaje zašto smo umalo uspjeli da sva jela budu vegetarijanska. Ali nismo ni htjeli, jer smo se sjetili specijaliteta iz budimpeštanskog restorana libanonske hrane Leila’s Cuisine. Tamo su nam u dva naša posjeta Budimpešti, između ostalog, napravili divnu i sočnu pečenu pileću jetricu u emulziji maslinovog ulja i limunovog soka. Hranjivo, osvježavajuće i prokleto ukusno.
Zašto nam Bliski istok ne bi bio bliži barem pripremom hrane? Evo prijedloga
Nismo decidirano naveli sve odjele koje u METRO trgovačkim centrima apsolutno nikada ne propuštamo. Osim ribarnice i odjela voća i povrća to je svakako i odjel internacionalne kuhinje. Tamo smo i ovaj put uzeli bulgur (imate mogućnost uzeti manje ili više sitno mljeven), kao i tahini pastu te još neke začine.
Ovaj put smo, uz sve namaze i salate koje ćemo vam uskoro predstaviti, odlučili uz hranu koja predstavlja Bliski istok kombinirati i, po nama, najbolje domaće kiselo vrhnje na našem tržištu, ono koje proizvodi Mini mljekara Veronika iz Desinića.
Proizvodi mljekare Veronika vrlo su kvalitetni i već prepoznatljivi na našem tržištu – naime prošle godine su proslavili dvadeset godina uspješnog rada.
Već godinama smo zadovoljni kupci njihove sirutke (odlična za okrjepu i povratak energije tijekom dugih hodanja i planinarenja), kefira, maslaca, sira škripavca i još niza izvrsnih proizvoda.
Ovo ukusno kiselo vrhnje s 30% m.m. odlučili smo kombinirati unutar falafel sendviča, uz hummus i splet salata.
Trebalo nam je doslovno 25 minuta da sve pripremimo, s obzirom da smo lepinjice također kupili u METRO-u, a nismo pekli domaći pita kruh karakterističan za Bliski istok. Zanimljivo, upravo ovakve lepinjice su nam poslužili u Parizu u mnogima ponajboljoj pariškoj falafel lokaciji – L’As du Fallafel.
Ove Metroove su proizvedene u Banjaluci, pečene su i možete ih naći u škrinji u pakiranju od desetak komada. Ukusne su i treba ih tek malo dogrijati.
Ok, falafel sendvič u lepinji koji je imao nekoliko kuglica falafela (pržene kuglice slanutka), hummus namaz (također od slanutka, tahini paste, začina,…) i salate smo vam već predstavili iznad, kao i lepinjice. Do lepinjica na fotografiji je prženi batat umočen u začine poput kurkume i timijan (odličan u METRO-u), iznad spomenuta pileća jetrica u emulziji ulja i limuna, mini rajčice te namaz od indijskih oraščića koji smo napravili zahvaljujući dovoljno snažnom blenderu.
Donji red na fotografiji desno su kuglice falafela položene na pikantan hummus pomiješan s čili papričicama. Lijevo od njega je klasični hummus uz kockice tofua kratko propržene s teriyaki umakom i žličicom meda. Ulijevo je još očišćeni nar – u METRO-u je zreo, pun okusa i snažne boje, kada ga se čisti (vrlo je lagano!) miris se širi po cijeloj kuhinji.
Vjerujemo da među zdjelicama s našeg stola prepoznajete i onu s Veronika kiselim domaćim vrhnjem po kojem smo posuli rezane pistacije te baklavu s pistacijom za desert.
Kad smo kod omiljene nam pistacije, u novom METRO FoodieClub katalogu nude upravo mljevenu pistaciju po sniženoj cijeni (121,49 kn za 500g)
Ostavili smo najzeleniji dio fotografije za kraj – tabbouleh salatu od peršina i bulgura, koju smo servirali u listove zelene salate.
Od sastojaka, osim navedenih, idu i sitno narezani listovi mente, nekoliko mini rajčica, mladi luk, sok limuna, maslinovo ulje, sol i papar. Bulgur je tu tek da poveže ostale sastojke i kako bi formirao jednu lijepu šaroliko te ujedno i izuzetno zdravu salatu kojom se već dugo diči Bliski istok. Najviše ga pripremaju u Libanonu i Siriji.
Sve više restorana u svoje jelovnike ubacuje neka od jela s Bliskog istoka. Najpoznatiji bliskoistočni restoran u Hrvatskoj trenutno je Byblos u Zagrebu u Teslinoj ulici. Tamo karizmatična gđa Farah priprema hummus u desetak varijanti (pa i onaj s mljevenim mesom), uz niz vegetarijanskih i mesnih jela.
Od aktualnih ponuda iz METRO kataloga izdvajamo prvoklasan izbor mesnih prerađevina i ribe, što ugostiteljskom objektu može uvelike olakšati rad i odabir robe, ali i dignuti kvalitetu ponude.
U ponudi za kafiće ističu se cideri i određeni craft ginovi po odličnim cijenama, kao i najraznovrsnija ponuda voća i pirea za koktele.
U katalogu Sve za čišćenje odličan je izbor kako profi, tako i kućne opreme i uređaja za čist lokal ili dom.
Jesen dočekujemo spremni, uz šarene boje i arome koje su nam ispunile stan i vrt. Divno.
fotografije: Eat Out Zagreb